Tematyka badawcza

W Katedrze Biochemii Klinicznej prowadzone są badania nad czynnikami i procesami mającymi lub mogącymi mieć istotne znaczenie w rozwoju i patogenezie chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim nowotworowych i układu krążenia. Głównie badania koncentrują się na:

  • ocenie modyfikacji zasad azotowych w komórkowym DNA,
  • analizie witamin o znaczeniu antyoksydacyjnym,
  • analizie produktów reperacji oraz demetylacji DNA
  • ocenie zmian aktywności enzymów antyoksydacyjnych,
  • analizie ekspresji białek biorących udział w naprawie DNA oraz jego aktywnej demetylacji.

Podstawową  metodyką stosowaną przez nasz zespół do oznaczania modyfikacji w DNA i moczu jest chromatografia cieczowa z tandemową detekcją mas w układzie dwuwymiarowym (2D-UPLC-MS/MS) z użyciem pełnego spektrum standardów wewnętrznych znakowanych stabilnymi izotopami. Stężenia witaminy C oraz wybranych związków drobnocząsteczkowych (takich jak ketoglutaran, fumaran) w płynach ustrojowych, homogenatach tkanek i leukocytów oznaczamy wykorzystując chromatografię cieczową z detekcją UV/MS/MS. Poziom białek oceniamy metodami immunochemicznymi z wykorzystaniem techniki ELISA. Z kolei ekspresję genów zaangażowanych w proces demetylacji DNA badamy za pomocą metod RT–qPCR z wykorzystaniem specyficznych sond LNA. W zakresie badań Katedry Biochemii Klinicznej znajdują się analizy SNP wybranych genów wykorzystujące metodę genotypowania HRM.

Kierunek i profil działania jednostki:

Katedra Biochemii Klinicznej, praktycznie od początku swojego istnienia zajmowała się badaniami nad molekularną patogenezą nowotworów oraz wykorzystaniem metod biologii molekularnej, genomiki i proteomiki dla wczesnego wykrywania, optymalizacji leczenia i rozwoju nowych metod terapii nowotworów złośliwych. Przez wiele lat głównym obszarem badań prowadzonych w Katedrze były analizy określające poziom oksydacyjnych uszkodzeń DNA, wpływ różnych czynników na ich powstawanie (dieta, chemioterapia, hipoksja, stres oksydacyjny, antyoksydanty etc) oraz funkcjonowanie systemów naprawy/usuwania tych modyfikacji z organizmu człowieka. W ciągu ostatniej dekady Katedra Biochemii Klinicznej powiększyła znacznie swój zakres badań naukowych, włączając do puli analizowanych modyfikacji DNA, produkty metylacji i demetylacji. Wpisała się w ten sposób w modny obecnie nurt badań epigenetycznych, który niesie ze sobą wiele nadziei na opracowanie lepszych metod do walki z nowotworami. Wyrazem tego jak ważne są badania prowadzone w Katedrze Biochemii Klinicznej są przyznawane granty naukowo-badawcze oraz liczne nagrody.